چرا کتاب چهار گوی شیشه ای؟

چرا کتاب چهار گوی شیشه ای؟

 

 

به نام آنکه بودنمان یادی از اوست

وقتی کتاب چهار گوی شیشه ای در اختیارم قرار گرفت و بخشی از اون رو خوندم فهمیدم هستند افرادی که به نتایج مشابهی برای بهتر شدن دنیای آینده رسیده اند و از هیچ تلاشی برای ساختن آن بوسیله نسل آینده کوتاهی نمی­ کنند و این یکی از بهترین اهدافی بود که میشد برای زندگی پیدا کرد. بنابراین به شما سرکار خانم فریبا اباذری تبریک میگم که این هدف والا رو برای خودتون انتخاب کردید و همینطور به همه شمایی که خرید این کتاب رو انتخاب کردید تا بتونید در ساختن خوشبختی برای بچه هاتون و همینطور آینده ای که همگی در اون آرامش بیشتری داشته باشیم نقش خودتون رو بخوبی ایفا کنید…

بخشی از مقدمه کتاب به قلم شیوای دکتر شهرام اسلامی 

 

چهار گوی شیشه ای

به واقع اگر بدانیم­ کودک دانشِ تربیت خود را با تولدش به همراه نمی آورد، قطعا پیش از تولد او برای کسب مهارت های برقراری ارتباط و چگونگی تربیتش، خود را آماده می کنیم.

گوی اول از کتاب چهار گوی شیشه ای

 

متاسفانه برخی از والدین، تربیت فرزند خود را با آزمون و خطا پیش برده و زمانی که به مشکل بر می خورند دست به دامان مشاور و روانپزشک می شوند اما اگر فقط پیش از تولد کودک و یا در مسیر رشد او درباره ­ی چگونگی روحیات و توانایی های کودکان کمی مطالعه و تحقیق کنیم، بسیاری از اشتباهات گاهاً جبران نا پذیر را مرتکب نشده و کودکانی سالم و باهوش تربیت خواهیم کرد.

تربیت کودک قبل از تولد

 شاید این جمله، برخی از والدین را نگران کرده باشد اما این را بدانید برای کسب این مهارت هیچ وقت دیر نیست.

به شما تبریک می گوییم که با انتخاب این کتاب در مسیر آموختن این علم قرار گرفته اید و به طور قطع بهترین فرزندان را تربیت خواهید کرد.

در قدم اول برای دستیابی به این مهارت، باید با روند رشد کودک و نیازهای روحی و جسمی او آشنا شویم زیرا اگر درباره­ ی این روند شناخت کافی نداشته باشیم امکان نفوذ به دنیای این موجودات کوچک، کاری بس دشوار خواهد بود .

 مقدمه کتاب را بشنوید

برای دستیابی به مهارتِ ارتباط صحیح با کودک، باید بدانیم ﺗﻤﺎﻡ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ ﺗﺎ ﺭﺳﻴﺪﻥ ﺑﻪ ﺭﺷﺪ ﮐﺎﻣﻞ، یک مسیر مشخص ﺭﺍ ﻃﯽ ﻣﯽ‌ﮐﻨﻨﺪ، در این صورت است که می توانیم ﺍﺯ بسیاری اشتباهات تربیتی و ارتباطی با کودک بر حذر باشیم…..

 

این مقاله را  بخوانید

کودک و کارتون دیدن یا ندیدن

چهار گوی شیشه ای

دلیل نوشتن کتاب از زبان نویسنده را بخوانید:

در اغلب جلسات مشاوره ی قبل از بارداری که تا الان داشتم اکثراً از من می پرسیدن  چه کتاب هایی مطالعه کنیم؟ 

من وقتی شروع می کردم به معرفی کتاب ها و می گفتم مثلا این کتاب ها رو قبل از بارداری بخونین این کتاب  ها برای دوران بارداری خوبه، مطالب این سری کتاب ها برای وقتی بچه به دنیا می یاد تا ۶ ماهگی خیلی بهتون کمک می کنه …این کتاب ها  برای ۲ تا چهار سالگی.. اینا برای بچه های ۵ – ۶ ساله عالیه و…. یهو می گفتن وای خانم اباذری ….یعنی ما باید اینهمه کتاب بخونیم؟  ما که وقت نداریم  …چیکار کنیم؟

تربیت کودک و نقش والدین

و جالب اینجاست که من  فقط نصف یک ردیف از کتاب های کتابخونه رو بهشون گفته بودم که شروع به بهانه تراشی می کردن ….

همین مسئله منو خیلی به فکر فرو برد که چه طوری می تونم به این نسل کمک کنم؟ که هم دوست دارن مطالعه کنن و هم وقت و از همه مهمتر، عادت به کتاب خوندن ندارن !

دیدم بهترین کار اینه که خودم دست به کار بشم.

چند ماه وقت گذاشتم و خلاصه ی ۲۵ سال کتاب هایی که  در زمینه های مختلف در حوزه کودک رو خونده بودم  به همراه تحقیق های میدانی که بعد از مصاحبه با بزرگان حوزه روانشناسی و تربیت کودک در برنامه های تلویزیونیم داشتم رو به اضافه تجربیات شخصی خودم  در تربیت پسرم همه رو جمع آوری کردم.

و تا الان،  ۴ کتاب نوشتم که مربوط می شه  به ۴ مرحله ی مهم تربیت کودک

از قبل تولد تا پایان ۶ سالگی .

و اسم اون رو گذاشتم چهار گوی شیشه ای

 

چرا این اسم رو گذاشتم؟

چون به عقیده من هر کدوم از این مراحل اونقدر مهم هستن که اگر اونا رو درست طی نکنیم اون شخصیتی که انتظار داریم در هفت سال اول در کودک شکل بگیره ، به درستی شکل نمی گیره و درست کردن اون در مراحل بعدی سخت تر و سخت تر خواهد شد.

 

در این چهار گوی چه چیز هایی گفته می شود؟

 

کتاب چهار گوی شیشه ایدر گوی اول به نام کوچولوها واردمی شوند

 

همه ی مسایل  مربوط به نقش مهم انتخاب همسر مناسب در داشتن یک فرزند سالم از نظر رفتاری و تربیتی گفته شده است. در این کتاب  نقش ژن ها  به زبان ساده مورد بررسی قرار گرفته و کارهای مفیدی که به رشد جسمی و روحی و حتی رفتاری کودک در دوران جنینی کمک می کند به تفکیک هر ماه،  گفته شده است.

 

کتاب چهار گوی شیشه ای

درگوی دوم به نام بازرس های  کوچولو  

روند رشد جسمی و هنری کودک از ۶ تا ۲۴ ماهگی به صورت مرحله به مرحله و با مثال و نمونه های تصویری و تجربی به طور کامل شرح داده شده است.

در این کتاب گفته شده اولین آوا ها ی کودک و اولین خطوطی که کودک ترسیم می کند از چه زمانی شروع می شود و چطور والدین مراقب این روند باشند.

خطرات احتمالی که کودکان رو در این سن تهدید می کند و اغلب والدین، خصوصا مادران، نگران آسیب دیدن کودکان از طریق این خطرات هستند، در یک صفحه لیست شده و  همچنین گفته شده است  که خواننده هم لیست را کامل کند.

و البته  کلی جملات ارزشمند از بزرگان هم در این کتاب گفته شده است.

کتاب چهار گوی شیشه ای

در گوی سوم به نام غول های کوچولو 

 سن ۲ تا ۴ سالگی که یکی از سخت ترین دوران رشد کودک برای خودش و والدین هست را مورد بررسی قرار می دهد.

در این گوی،  ضمن بررسی روند طبیعی رشد رفتاری کودکان، راهکار های عملی برای رفع بسیاری از مسایل و مشکلات رایج این سن در قالب بازی و داستان های واقعی ارایه شده است.

مهمترین مسئله ای که در این دوره،  که به عقیده روانشناسان دوره عدم تعادل کودک هست باید مورد توجه قرار گیرد، خود انگاره کودک است.

این نکته مهم که ما با کلام خودمون چه شخصیتی به کودک می دهیم و چه تصویری از خودش در ذهن کوچک او درست می کنیم  در این کتاب مورد بررسی قرار می گیرد؟

 

کتاب چهار گوی شیشه ای

در گوی چهارم به نامسخنران های کوچولو 

 ضمن بررسی همه ی مسایل مربوط به رشد جسمی کودکان، روند رشد هنری کودک در نقاشی و مفاهیم نماد ها ،نشانه ها و رنگ در نقاشی  به طور کامل شرح داده شده است.

در این مرحله اگر  خواننده چند گوی قبلی را به خوبی طی نکرده باشد، راهکارهایی ارایه می گردد که در صورت انجام آنها می توان برخی از رفتارهای  کودک را تا قبل از ورود به دبستان اصلاح کرد.

در انتهای کتاب به دلیل اهمیت حفاظت کودک از بدنش، روش های آشنا ساختن کودک با مراقبت های جنسی از طریق نقاشی نیز، آموزش داده شده است.

ما برای راحتی شما یک خدمت دیگر هم انجام دادیم

کتاب صوتی این کتاب را هم تهیه کرده ایم که خانم آیدا بخشی نازنین، از گوینده های خوب رادیو با صدای زیبای خود آن را خوانده اند و شما حتی زمانی که در راه و در ماشین هستید می توانید این کتاب را بخوانید.

چهار گوی شیشه ای

برای تهیه کتاب بر روی تصویر زیر کلیک کنید

 

یک نکته و یک درخواست مهم :

نکته اینکه : فایل های کتاب که برای شما ارسال می گردد برای همیشه در دسترس شما خواهد بود و شما می توانید آن را بر روی کامپیوتر یا گوشی خود، به همراه داشته باشید.

و  اما درخواست : لطفا جهت حمایت از حقوق مولف، فایل ها را در اختیار دیگران قرار ندهید و از علاقمندان به داشتن این مجموعه بخواهید تا از سایت تهیه نمایند. 

سپاس از حمایت و همراهیتان

 

 لطفا بعد از خواندن کتاب نظرات ارزشمندتان را برای ما

ارسال نمایید

پرسشنامه

  #مراقب کودکی کودکمان باشیم

   

   

   

  پاسخ

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دلیل بازپرداخت