آموزش کودک در خلال بازی

 آموزش کودک در خلال بازی  را حدود ۲۰ سال پیش از استاد شجاع جزایری شنیدم. ایشان کارشناس و مدرس نقاشی کودکان در برنامه ی تلویزیونی که درباره ی روش های صحیح آموزش نقاشی به کودکان می ساختم بودند.

آموزش کودک در خلال بازی

تجربه ی ارزشمند من از آن دوران منجر به شناخت بهتر کودکان و برقراری ارتباط خوب و دوست داشتنی با آنها گردید که دوران تدریسم در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را به یکی از بهترین و خاطره انگیز ترین دوران کاری ام مبدل ساخت .این تجربه همچنین منجر به داشتن ارتباطی موثر با فرزندم گردید که اکنون پس از گذشت ۱۷ سال شاهد نتایج مثبت آن هستم. 

من در این سالها آموختم که بازی برای کودک همه چیز است و والدین و مربیانی که این راز را کشف کرده باشند،پیچیده ترین مسایل آموزشی و تربیتی کودک را می توانند از طریق بازی و هنر حل کنند. از این رو در نظر دارم بخشی از این تجربیات و دانسته هایم را در اختیار شما  عزیزانی که دغدغه ی تربیت صحیح فرزندتان را دارید، قرار دهم .

آموزش کودک در خلال بازی

آشنایی مختصر با روند رشد کودک 

کودکان در مسیر رشد خود روندی را طی می کنند که در بخش اعظمی از آن با هم مشترک می باشند و البته هستند کودکانی که صد در صد این مسیر را به گونه ای که محققان می گویند طی نکرده و روند رشد خاص خود را دارند . 

مقالات روند رشد کودک در سایت را مطالعه کنید.

مراحل رشد کودک را به طور خلاصه می توان به دو مرحله تقسیم کرد:

۱ بروز توانایی انجام کار ها: کودکان با توجه به شرایط جسمی و ژنتیکی، مراحل رشد جسمی خود مانند راه رفتن، حرف زدن، دویدن و …را طی می کنند. 

۲ تکمیل توانایی ها و تبدیل آن به مهارت : در این مرحله کودکان با تکمیل فرایند رشد خود، در هر بخش به مهارت می رسند .مانند سخن گفتن، دویدن و انجام بازی های خاص. 

در هر دو  مرحله برای افزایش  توانایی و مهارت های کودک باید بازی هایی با آنها انجام دهیم که طی این مسیر برای آنها راحت و لذت بخش تر شده و به طور غیر مستقیم آموزش های لازم را نیز دریافت کنند 

 

چند بازی ساده که در کنار آن می توان مسایل تربیتی را نیز آموزش داد

نقاشی

یکی از بازی های دوست داشتنی و مفید برای کودکان، نقاشی است. در میان انواع نقاشی ها لذت بخش ترین نقاشی برای کودکی که پر از انرژی و حس کنجکاوی است، نقاشی دیواری می باشد. 

اگر کودکی داریدکه شما را کلافه کرده است هم اکنون بلند شده مقداری روزنامه یا کاغذ با عرض زیاد را به بخشی از دیوار که می توانید به این کار اختصاص دهید، بچسبانید و با تعیین حریم برای نقاشی اش، پا به پای او نقاشی بکشید و این بازی را تا زمانیکه او تمایل دارد ادامه دهید.

هیچگاه کودک خود را برای خط خطی کردن دیوار سرزنش نکنید. او این کار را حق خود می داند چون از آن لذت می برد. از این فرصت برای آموزش حریم خانه و محدوده ی مجاز برای بازی استفاده کنید. مطمئن باشید کودک آنقدر به کشیدن نقاشی روی دیوار علاقه دارد که اگر به او بگویید به غیر کشیدن نقاشی بر روی محدوده ای که برایش تعیین کرده اید اگر جای دیگری نقاشی بکشد این فضا را از او خواهید گرفت، او به حریم تعیین شده احترام می گذارد.

آموزش کودک در خلال بازی

فقط یادتان باشد این تربیت با صبر و مداومت شما امکان پذیر است و کودک بارها شما را با نا فرمانی تست می زند و این شما هستید که با اقتدار و بدون خشونت به او می فهمانید که کار درست کدام است. اگر به رشد خلاقیت و افزایش اعتماد به نفس در کودکتان علاقمند هستید، لطفا برای او فضایی فراهم کنید تا بدون دغدغه بر روی دیوار نقاشی بکشد. 

این بازیِ فوق العاده به تخلیه ­ی انرژی و هماهنگی اعضای بدن کودک کمک کرده و به شدت اعتماد به نفس او را  بالا می برد.

 

آب بازی 

 در فصل تابستان یکی از بهترین بازی ها برای کودک آب بازی است. اگر امکان رفتن به استخر را ندارید با یک آب پاش یا سطل آب این کار را در حمام انجام دهید. آب به کودک احساس سر خوشی داده و حضور شما یا خواهر و برادر بزرگتر در بازی باعث شادی او می شود.

 رنگ بازی 

 چند رنگ انگشتی که دراغلب لوازم التحریری ها موجود می باشد و هزینه ی چندانی هم ندارد، تهیه کرده و در حمام به کودک اجازه دهید دست ها و بدنش را رنگی کند و روی دیوار حمام با دست و انگشتان رنگی اش نقاشی بکشد. نگران نباشید این رنگ ها با آب به راحتی پاک شده  و برای کودک هیچ ضرری ندارند. این بازی آنقدر در تخلیه ی هیجانات و تنش های منفی موثر است که حتی در شرایط بحرانی روحی به بزرگسالان نیز توصیه می گردد. 

آموزش کودک در خلال بازی

خاک بازی و گل بازی 

 یکی از بازی های سنتی که هم برای بزرگسالان و هم کودکان مفید می باشد، خاک بازی است. این بازی هم  برای سلامت روحی کودک مفید است و هم سلامت جسم او .

شرح کامل در ویدیو های آموزشی رایگان « خاک بازی ۱ و ۲ »

 

آیا کتاب هم اسباب بازی است؟ 

کتاب یک بازی ضروری بعد از دوسالگی است. اغلب کودکان در این سن ﻋﺎﺷﻖ ﮐﻠﻤﺎﺕ ﺟﺪﻳﺪ هستند. با هر کلمه ی جدید، ﺩﻧﻴﺎیی از تخیلات و تصویر ﺑﻪ ﺭﻭﯼ آنها ﺑﺎﺯ ﻣﯽ‌ﺷﻮﺩ. اغلب کودکان در این سن یک دوست خیالی دارندکه او را دیده و با او صحبت و بازی می کنند و غالبا این دوست های خیالی، شخصیت های کتاب یا کارتن می باشند. 

مراقب باشید هنگام بازی و صحبت های جدی آنها، مزاحمشان نشوید. اما اگر بدون جلب توجه و به هم زدن بازی کودکتان می توانید از او فیلم بگیرید، برای ما ارسال کنید تا درباره ی شخصیت کودکتان اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم .

چند بازی که می توان از ماه های اول با کودک انجام داد

صدا بازی

با در آوردن صدا های مختلف و گفتن نام آنها مثل صدای حیوانات یا پخش صداهایی که برای کودک آزار دهنده نباشد،  ضمن تقویت قدرت شنوایی او، مهارت های شناختی او را تقویت کنید.  

خواندن اشعار کودکانه 

کودکان در هر مرحله ی سنی که باشند نسبت به آوا و ریتم عکس العمل مثبت نشان می دهند. شما می توانید با خواندن اشعار ساده و یا پخش موسیقی هایی که اشعار کودکانه دارد هوش موسیقیایی و قدرت شنوایی او را تقویت کنید.

اگر از اشعاری که در آنها نکات آموزشی وجود دارد استفاده کنید بهترین روش را برای آموزش غیر مستقیم به کار گرفته اید. آموزش کلمات و زبان دوم با این شیوه بسیار عالی جواب داده است. 

بازی با اشیاء

یکی از مشکلات کودکان زیر سه سال، نداشتن مهارت در گرفتن اجسام و اشیاء و در جای مخصوص قرار دادن آنها می باشد. اغلب کودکان به دلیل عدم هماهنگی مغز با چشم و دستانشان، اشیاء را جابه جا دیده و به سختی در محل خود قرار می دهند. بهترین بازی برای کمک به هماهنگ شدن  این سه عضو اساسی، استفاده از وسایل کمک آموزشی است که کودک را تشویق می کند تا اشکال مختلفی را در محل های هم شکل خود قرار دهند. کودک این بازی را دوست دارد چون هم حس کنجکاوی و هم غریزه ی خرابکاریش که انداختن چیزی در جایی می باشد را،  همزمان ارضاء می کند. 

آموزش کودک در خلال بازی 

قایم باشک

 کودک از ۶ ماهگی که توانایی چرخیدن و دنبال کردن افراد یا اشیاء را با سرش پیدا می کند، بازی قایم باشک را دوست دارد. اغلب این بازی برای جلب توجه و افزایش هوش کودک استفاده می شود. کودک شش ماهه در مراحل اول بازی با مخفی شدن مادر یا پدر زیر پتو و یا ملحفه، ابتدا می خندد و به سرعت فراموش می کند که آن زیر چیزی مخفی شده و حواسش به سمت دیگری پرت می شود. اما رفته رفته که بزرگ تر می شود با کنجکاوی پتو و ملحفه را کنار زده و به دنبال شخص یا شی مخفی شده می گردد و آنقدر این بازی را دوست دارد که مدت ها بدون خستگی آنرا انجام می دهد . 

توصیه می گردد تا زمانی که کودک تمایل دارد، این بازی را با اشیاء مختلف انجام دهید و بعد از هر بار پیدا شدن آن وسیله، اسمش را بگویید و هربار شی دیگری را جایگزین کنید تا سواد بصری و کلامی کودک به این وسیله تقویت شود.

حال با کمی دقت و خلاقیت می توانید با توجه به شناختی که ار علایق کودک خود پیدا کرده اید برای اوبازی طراحی کرده و ساعت ها با انجام بازی های گوناگون موارد لازم و ضروری را به او آموزش دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی ارتباط و تربیت کودک از طریق هنر و بازی ،

مقالات سایت را دنبال کنید.

www.faribaabazari.com

مراقب کودکی کودکمان باشیم.

 

دلیل بازپرداخت