کودک وکارتون، دیدن یا ندیدن ؟

اکثر افراد بزرگسال امروز، در  یکی از رویاهای کودکی­ اشان، شبیه قهرمان کارتون­ های مورد علاقه خود بودند.

دخترها در رویا می­ دیدند که سیندرلا یا سفید برفی شده و همراه با پسر پادشاه سوار برکالسکه و یا در قصر رویاهایشان هستند. 

کودک و کارتون

پسرها همه سوپر من و زورو بودند و آدم ­ها­ی ضعیف را از دست افراد ظالم و بد نجات می ­دادند.

کودک و کارتون

هر کدام از این شخصیت­ های خیالی، چنان هوش و حواس هر کودک و بزرگسالی را می­ بردند که در تمام مدت دیدن آنها، گویی در جهانی دیگر زندگی می­ کنند. پیام مشترک همه ی این قصه­ ها ، مهربانی،پاکدامنی گذشت و دفاع از افراد مظلوم بود. این قصه­ ها چون از احساس بر می خواست به راحتی با احساس بیننده ­های کوچک و بزرگ، همسو می­ شد و اکثر افراد بعد از دیدن آن کارتون ها، حالشان خوب بود.

کودک و کارتون

با تغییر نسل،  رویکرد پرداختن به شخصیت­ های کارتونی هم تغییر کرد. سوپر هیروها وارد صحنه شدند.

آنها با انجام کارهای عجیب تر از سوپرمن و زورو، کودکان محصور در آپارتمان­ ها را وارد دنیای تخیلی کردند که اکثر شخصیت­ های آن با خشم و انتقام ­جویی  با هم می­ جنگند.

کودک و کارتون

 الگوی دخترها، دیگر زیبایی طبیعی و بی­ آلایش سیندرلا و سفید برفی نیست، آنها هر روز خود را با شخصیت­ های کارتونی باربی ها که معیارشان زیبایی صرف است، سرگرم می­ کنند و برتری خود را در بین همسالانشان، به زیباتر بودن و زیباتر پوشیدن، می­دانند.

کودک و تاثیرات مثبت و منفی کارتون ها

برهیچکس پوشیده نیست که رسانه ها خصوصا رسانه های تصویری تاثیر به سزایی بر فرهنگ، رفتار و حتی تغییر باور انسان ها دارند. رسانه های تصویری مانند فیلم و انیمیشن که تلفیقی از هفت هنر، می باشند، ابزار قدرتمندی هستند که خواسته یا نا خواسته روح و فکر مخاطب خود را تحت سلطه ی خود در می آورد. این تسلط در مورد کودکان که انعطاف بیشتری و تاثیر پذیری آنها دو چندان است بیشتر دیده می شود.

پسر من در طول مسیر رشدش در هر مرحله به یکی از شخصیت های کارتونی علاقمند بود. او کارتون های مورد علاقه اش را آنقدر می دید که کل داستان و حتی صحبت های شخصیت ها را از بهر می شد و گاهی در خانه تکرار می کرد.

یکی از اشتباهات تربیتی من در آن دوران همین بود که برای دیدن تلویزیون و کارتون، جدول زمان بندی مشخص و قوانین خاصی برای او نداشتم. پسرم در مقطع سنی ۲ تا ۴ سال، به دلیل شاغل بودن من، بیشترین زمانش را با پرستار و مادرم می گذراند. و چون دیدن فیلم و سرگرم بودن او با تلویزیون، زحمت نگهداری و کنترلش را راحت تر می کرد، آنها به او اجازه می دادند تا ساعت ها، فیلم و کارتون تماشا کند. این مسئله باعث شده بود تا پسرم بسیاری از رفتارهایش برگرفته از شخصیت های کارتونی شود.

کودک و همزاد پنداری با شخصیت های کارتونی

    زمانی من متوجه این مسئله شدم که مادرم با ناراحتی برای من تعریف کردند که در مجلس مهمانی که داشتند، پسرم بعد از خوردن ناهار به مهمان ها نگاه می کند و با لبخند، بادگلو می زند و بعد خودش می خندد… البته چند رفتار عجیب دیگر هم انجام داده بود که بماند….

در این رابطه مقاله خود انگاره کودک را مطالعه کنید 

تصور کنید چهره ی مادر من و چند خانم وسواسی سر میز غذا  بعد از این عمل  و رفتار او چه شکلی شده بود؟ مادرم به من توصیه کردند که حتما با یک مشاور برای حل این مسئله صحبت کنم!

کودک و کارتون

کار پسرم از نظر خودش بد نبود. او فقط ادای شرک را در آورده بود که بعد از خوردن غذا، سر میز باد گلو می زند و  یا در گودال گل جکوزی درست می کند و ما  بزرگتر ها بارها به این کار شرک، خندیده بودیم.

وقتی من از پسرم دلیل کارش را پرسیدم با همان زبان کودکی گفت:  می خواستم مهمونا بخندن و خوشحال باشن.  

کودک و الگو پذیری از شخصیت ها ی کارتونی

ادراک یک کودک از عملی که شخصیت های محبوبشان در فیلم و کارتون انجام می دهند با عکس العمل والدین و بزرگتر ها به آن عمل، شکل می گیرد.

حال چه باید بکنیم؟

آیا نباید اجازه دهیم که کودکمان این کارتون ها را  ببیند؟

اگر او روزی به خانه ی همسایه یا اقوام رفت و یا در مهد کودک این کارتون ها را دید و از ما خواست که برایش تهیه کنیم، چه کار کنیم؟

 

  • ابتدا حواسمان باشد برای هر گروه سنی کارتون های مناسب آن سن را تهیه کنیم که به طور غیر مستقیم آموزش های مناسب  داشته باشد.
  • در مرحله بعد از انتخاب، اول خودمان آن کارتون را با دقت ببینیم و اگر احیاناً نکته ای در آن بود که از نظر ما می تواند تاثیر مثبتی بر رفتار کودکمان نداشته باشد اما قابل کنترل است، آن را به یک آموزش تبدیل کنیم.

کاری که من انجام دادم این بود که هرگز پسرم را سرزنش نکردم .در عوض به اتفاق هم کارتون ها را می دیدیم و هر کجا از فیلم که شخصیت کارتون رفتار خوبی داشت به او می گفتم : آفرین، بببین چه کار خوبی کرد. و زمانی که شخصیت کارتون  کار ناشایاستی انجام می داد اول از پسرم می پرسیدم، این کارش به نظر تو خوب بود؟ او کمی فکر می کرد و می گفت: نه . و در جایی که امکان تشخیص نداشت خودم به او می گفتم این کارش اصلاً خوب نبود من دوست نداشتم، تو چطور؟ و او حرف من را تایید می کرد.

به این ترتیب مشکل اصلی من با تاثیر پذیری او از فیلم ها تا حد زیادی حل شد و هیچ نیازی به مشاور پیدا نکردم. همانجا بود که به ذهنم رسید بهترین مشاور و مربی کودک، خود والدین هستند فقط باید کمی وقت گذاشته و به مسایل کودکمان توجه کنیم.

و اما مسئله ی بعدی من ؟

   مسئله ی بعدی که من با آن مواجه بودم صرف زمان زیادی بود که  او مشغول دیدن فیلم می شد. در این مرحله با تغییر کارتون هایی که برایش تهیه می کردیم پسرم یک جهش فکری پیدا کرد او عاشق پاندای کونگ فو کار و حرکات رزمی شد.

کودک و کارتوناین بهترین فرصت بود.

به درخواست خودش او را در کلاس رزمی ثبت نام کردم. با این ترفند، زمان دیدن کارتون او نصف شد. حتی غذا خوردن و خوابش نیز نظم بهتری گرفت.

بعد از این اتفاق خجسته، وقتی من  از کار به خانه بر می گشتم،  اغلب اوقات به جای اینکه از من بخواهد تا با هم بنشینیم و کارتون تماشا کنیم، من می نشستم و حرکات رزمی که آموزش دیده بود را تماشا می کردم و او دو چندان لذت می برد.

خاطرم هست این اتفاق برای تعداد زیادی از پسرها، آن زمان که کارتون فوتبالیست ها پخش می شد هم  اتفاق افتاده بود و آنها را به ورزش فوتبال علاقمند کرده بود. حال شما ببینید با چه کارتونی می توانید کودکتان رابه انجام یک کار یا ورزش مثبت، تشویق کنید. اینجاست که نقش والدین بسیار پر رنگ و حایز اهمیت است.

کودک و پرورش خلاقیت از طریق کارتون

اخیراً، تولید و پخش کارتون های تخیلی که در آن شخصیت های سوپر هیرویی و جادویی، هوش و حواس نه تنها کودکان بلکه نوجوانان و حتی بزرگسالان را برده، کار را کمی سخت تر  کرده است. این شخصیت ها از کجا آمده و چه اهدافی دارند؟ قطعا آموزش و الگوی قابل تکثیری را نمی توان در این فیلم و کارتون ها پیدا کرد.

کودک و کارتون

در اینجا قصد نقد و بررسی یا تحلیل این نوع فیلم و انیمیشن ها را نداریم و فقط با یک بررسی کلی قصد داریم با تفکیک نکات مثبت و منفی آنها، به کودکان و نوجوانان مان آگاهی دهیم که چگونه و از چه زاویه ای به این محصولات نگاه کنند و چگونه از آنها بهره ببرند.

تجربه ی شخصی خودم در این خصوص این بود که از پسرم می خواستم تا درباره ی این شخصیت ها صحبت کند و داستان را با هم مرور می کردیم. به او می گفتم که اگر تو بخواهی یک موجود قوی درست کنی که کارتونش را بسازیم او را چه شکلی می کشی؟ و او را تشویق به کشیدن نقاشی می کردم.

کودک و کارتونفرهاد مهدیان ۴ ساله

او در تخیلاتش و بر گرفته از شخصیت های کارتونی،  موجودات عجیبی را خلق می کرد که همین نوع نگاه و  فکر کردنش برای خلق  این موجودات، او را در مسیری قرار داد که علاقه ی اصلیش را پیدا کرد و اکنون در سن ۱۷ سالگی با  عشق و علاقه در رشته انیمیشن مشغول به تحصیل است و هر روز شاهد خلاقیت های جدید او در این زمینه هستیم.

کودک و کارتونطرح و ساخت : فرهاد مهدیان- ۱۷ ساله

حال شما ببینید فرزندتان با دیدن اینگونه کارتون و فیلم ها به کدام بخش آن بیشتر توجه می کند؟ همراهی اش کنید تا علاقه و استعدادش را پیدا کند.

هیچگاه صورت هیچ مسئله ای را پاک نکرده و فرزندانتان را محدود و محصور نکنید چون  کودکان مانند گیاهی که نیاز به رشد دارد و  به هر شکلی سر از خاک بیرون می آورد، اگر شرایط و مسیرشان هموار باشد در مسیری مستقیم و روشن رشد کرده و به بار می نشیند و اگر  خدای ناکرده در مسیر رشدشان، موانعی باشد، با کج کردن مسیر، کج رشد کرده و چون در مسیر درستی قرار نگرفته بعضاً  فقط رشد می کنند و نمی توانند به بار بنشینند.

چند مزیت  دیدن کارتون های مناسب برای کودکان

  • قدرت تحلیل و انتقال داده ها را در ذهن کودک تا ۳ برابر افزایش می دهد.
  • در صورت رعایت فاصله ی استاندارد با تلویزیون یا کامپیوتر و تنظیم مدت زمان مناسب به فراخور سن کودک، بین یک تا ۳ ساعت، قدرت دیدن و میزان توجه ودقت کودک را نیز افزایش می دهد.
  • مهارت های شنوایی کودک را افزایش می دهد.
  • دایره ی لغات کودک،  افزایش پیدا کرده و قدرت سخنوری را در کودک افزایش می دهد.
  • اگر فیلم و کارتون ها جنبه ی آموزشی داشته باشند، قدرت یادگیری آنها را افزایش داده و چون از دو نیم کره ی مغز کودک استفاده می شود، این آموزه ها برای مدت طولانی در ذهن کودک باقی می ماند.
  • با انتخاب صحیح کارتون و شخصیت های مثبت، کودک الگوهای مناسب پیدا می کند.
  • کارتون های معمایی که در آن قهرمان به دنبال حل مسئله ای هست به کودک آموزش می دهد که مسایل و معما ها را بهتر حل کند.
  • در صورت گفتگو با کودک پس دیدن هر فیلم یا کارتون، می توان قدرت تحلیل و تفکر انتقادی کودک را پرورش داد.

  حال شما با در نظر گرفتن این مزایا به راحتی می توانید کارتون و فیلم ها ی مناسب سن کودک خود را انتخاب کرده و با استفاده از راهکار های گفته شده، برخی از تهدیدهای این رسانه را به فرصت های خوبی برای برقراری ارتباط موثر و مناسب با کودک و نوجوان خود و  آموزش های غیر مستقیم و تاثیر گذار،  تبدیل کنید.

 

 

# مراقب_کودکی_کودکمان_باشیم

 

 

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازپرداخت