رشد هنری کودک – ۴ تا ۶ ساله ها

رشد هنری کودک، نقش مهمی در رشد شخصیت او دارد. همانگونه که می دانیم ساختار اصلی شخصیت کودک در ۷ سال اول زندگی او شکل می‌گیرد. یعنی، شخصیتی که کودک تا پایان عمر با خود به همراه خواهد داشت، نتیجه ی تربیت این سال ها می باشد.

بدون اغراق باید گفت، موفقیت اکثر افراد در تحصیلات، روابط اجتماعی، چگونگی برخورد با مسایل جنسی، کار، خانواده و به طور خلاصه درهمه ی ابعاد زندگی، ارتباط مستقیم با چگونگی گذراندن این دوران دارد.

مقاله خودانگاره کودک را در این رابطه بخوانید

از آنجا که روحیه و رفتار کودک در این دوران، هر سال تغییر می کند، مسایل هر سن را در بخش های مختلف به تفکیک، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کودک و روند رشد 4-6 ساله ها

رشد هنری کودک ۴ ساله

 بد نیست بدانیم، کودک دوست داشتنی و آرامی که در سن ۳ سالگی تجربه کردیم، زمانی که وارد ۴ سالگی می شود، افسار گسیخته شده و ﻣﺎﻧﻨﺪ ﮐﻮﺩﮎ دوسال و نیمه رفتار می کند. با این تفاوت که کمی ﭘﺨﺘﻪ‌ﺗﺮ شده ﻭ ﮐﻨﺘﺮﻟﺶ ﮐﻤﯽ آسانتر است.

خوشبختانه این دوران کوتاه بوده و کودک در انتهای ۴ سالگی دوباره به ایام خوش ۳ سالگی باز می گردد.

کودک و روند رشد 4-6 ساله ها

[mailerlite_form form_id=3]

کودک و یکسال پر دردسر برای والدین

اکثر ۴ ساله ها، بازی با همسن و سال های خود را دوست دارند ﺍﻣﺎ اغلب بازی آنها به دعوا ختم می شود. غالب کودکان چهار ساله، علاقه ی زیادی به زور گویی و دستور دادن دارند. اگر دوستانشان خواسته ی آنها را اجابت نکنند آنها را هل داده، ﮐﺘﮏ ﻣﯽ‌ﺯﻧﻨﺪ و یا هر کلام نا شایستی که پیشتر یاد گرفته باشند، بر زبان می آورند.

کودک چهار ساله خشن است و هیچ اهمیتی به عقیده ی دیگران نمی دهد . او این روحیه را گاهی در نقاشی اش نیز خواهید دید. خشونت نقاشی کودک در این سن اغلب ارتباط خاصی با مسایل روحی او ندارد و خاص این سن می باشد.

آزادی در نقاشی کودک

البته این بدان معنا نیست که والدین اجازه دهند کودک هر آنچه می‌خواهد انجام دهد. برخی از والدین تصور می کنند باید کودک را تا ۷ سالگی  آزاد گذاشت که هر کاری دل می خواهد انجام دهد. اما هیچ روانشناس با تجربه ای چنین تربیتی را تایید نمی کند.

 در این رابطه مقاله ی کودک، تربیت و خود انگاره صحیح را بخوانید 

متاسفانه باید بگوییم که  بعضی از والدین با اعتقاد به این نوع تربیت، فرزندانشان را آزاد گذاشته و بدون تعیین هیچ حریم و یا قانونی به آنها اجازه می دهند هر کاری دوست دارند انجام داده و حتی روی دیوارها با خودکار و ماژیک و گچ‌های رنگی خط بکشند، با این تصور که اگر جلو این کار آن‌ها را بگیرند، از نظر روانشناسی کار اشتباهی انجام داده اند.

 در عین حال که به کودک فرصت می دهیم تا نقاشی روی دیوار را در محلی که برا ی او از پیش با کاغذ یا روزنامه آماده کرده ایم  تجربه کند؛ از این بستر برای آموزش شناخت حریم و احترام گذاشتن به قوانین خانه  نیز، بهره  می گیریم.

کودک و روند رشد 4-6 ساله ها

با نقاشی کودک ۴ ساله چه کنیم؟

بهترین شیوه ی برخورد با کودک در این سن، ابتدا خونسرد بودن و سپس آموزش های غیر مستقیم از طریق بازی و کشیدن نقاشی همراه و در کنار اوست.

[mailerlite_form form_id=3]

حال، کودک ۴ ساله می تواند از مهارتی که در ۳ سالگی کسب کرده، برای تکمیل نقاشی آدمکش استفاده کند. او در این مرحله می تواند با دقت و برای مدت زمان طولانی تری نقاشی بکشد. یکی از بخش های جذاب این هنر بازی، اینست که کودک، آنچه را کشیده با علاقه و حوصله برای والدینش تعریف می کند.

کودک و روند رشد هنری -4تا6 سال

در این سنین، نقاشی کودکان جزئیات زیادی ندارند. کودک هر چه که برایش اهمیت بیشتری داشته باشد، بزرگتر و پر رنگ تر می کشد. کودکان در این مرحله ی سنی  دست را هم به آدمکشان اضافه می کنند؛ گویی دست ها از گوش آدمک بیرون آمده است.

 

ترسیم خانه

ترسیم خانه با کشیدن مربع، از ۴ سالگی آغاز می شود. کودک رفته رفته با گذاشتن دود کش و پنجره این تصویر را کامل می کند.

کودک ۴ ساله هیچگاه نمی داند چه موضوعی را می خواهد بکشد. خاطرم هست وقتی مادر احسان ۴ ساله  از او پرسید چی می کشی؟ گفت: بزار بکشم،  بعد بهت می گم.

با ورود کودک به ﭘﻨﺞ ﺳﺎلگی، بد سری ها تمام شده و اغلب کودکان، شیرین و دوست داشتنی می شوند.

کودک و روند رشد 4-6 ساله ها

 

رشد هنری کودک ۵ ساله 

کودک پنج ساله برخلاف ۴ سالگی اش، وقتی تصمیم به انجام کاری می گیرد آن را حتما انجام داده و به پایان می رساند. همچنین موضوع نقاشی کودک از پیش تعیین می شود. کاری که در ۴ سالگی هرگز  انجام نمی داد.

کودک و روند رشد 4-6 ساله ها

 

[mailerlite_form form_id=3]

آدمک 

آدمک نقاشی کودک،‌ در ۵ سالگی کم کم هویت پیدا می کند. کودک، برای نقاشی اش تنه و دست هایی به شکل خورشید می کشد.  اغلب دخترها برای آدمک خود مو و گل سر می کشند.

خورشید در نقاشی ۵ ساله ها اکثرا  با چشم وابرو و دهانی خندان و خوشحال دیده می شود. 

کودک و روند رشد 4-6 ساله ها

خانه 

تصویر خانه در این سن، کاملتر شده و کودک گاهی درون خانه را نیز ترسیم می کند. این کودک شیرین و دوست داشتنی، رفته رفته وارد ۶ سالگی شده و اکنون به خوبی می تواند صحبت کند.

کودک ۵ ساله، گاهی نظرات و احساسات خود را صریح بیان می کند. این موضوع، باعث خجالت والدینش می شود. او این صراحت کلام را در نقاشی خود نیز دارد.

 در نقاشی اغلب کودکان ۵ و ۶ ساله می توان، رویا و یا آرزو هایشان را دید. گاهی اوقات این رویا می تواند یک خانواده ی خوشبخت و کنار یکدیگر باشد.

کودک و روند رشد 4-6 ساله ها

[mailerlite_form form_id=3]

کودک ۶ ساله و روند رشد هنری

آدمک نقاشی کودک ۶ ساله، طرح بچه قورباغه اى را پشت سر می گذارد. این آدمک، سر و بدنش کاملاً از هم جدا شده و به هویت کامل  رسیده است.

کودک در این مرحله تقریبا همه ی اجزای آدمک، از قبیل دست ها، انگشتان و لباس را می کشد.

او در این سن می فهمد ﮐﻪ ﻣﺘﻌﻠﻖ ﺑﻪ ﭼﻪ ﺟﻨﺴﯽ ﺍﺳﺖ. او با توجه به جنسیت اش، آدمک خود را در قالب رویا و یا آرزو، به شکل عروس، پلیس، و یا شخصیت های کارتونی مورد علاقه اش، ترسیم می کند.

آدمک

در نگاهی کلى، نقاشی کودک، هرچه کودک بزرگتر می شود، واقعگرایانه تر می شود. اما اغلب کودکان ۶ ساله تصاویری را  نقاشی می کنند که بر وجود آنها آگاهی دارند.

در نقاشی کودک ۶ ساله ها صرفا دیده شدن  شی برای کشیدنش ملاک نیست.  مانند نوزاد در شکم مادر یا اندام آدمک از پشت لباس.

پژوهشگران، این مرحله از نقاشی کودک را ( شفاف بینى ) یا ( اشعه ایکس ) می نامند. که اوج  تجسم خلاق  و خلق آثار هنری کودکان می باشد.

آدمک

دراین مرحله، روند رشد هنری کودک، گاهی تند و گاهی کند تر از آنچه گفته شد تکامل می یابد.  مهم نیست که نقاشی کودک زیبا باشد و یا اینکه از رنگ ها به مقدار زیاد استفاده ‏کند. مهم آن است که کودک، از کار هنری خود لذت ببرد. و با نقاشی، دنیای درون و بیرون خود را کشف کند.

  در روند رشد هنری کودک، یادمان باشد، هرگز به کودک نگوییم چیزی را که ما دوست داریم، بکشد و هیچگاه به نقاشی کودک چیزی اضافه نکنیم.

اغلب کودکان از اینکه بزرگتر ها در نقاشی آنها  دست ببرند ناراحت می شوند. اغلبِ کودکانی که خودشان از دیگران می خواهند تا نقاشی آنها را اصلاح کنند و یا چیزی در آن بکشند. به دلیل دخالت های مکرر والدین یا مربی،  اعتماد به نفس خود را از دست داده و غالبا فکر می کنند نقاشی آنها زشت است و باید کسی آن را اصلاح یا تکمیل نماید. چنین کودکانی،  رشد هنری ناقصی دارند. 

نقاشی کودک 4-6 ساله

[mailerlite_form form_id=3]

بهترین روش برای تشویق و افزایش اعتماد به نفس برای رشد هنری کودک، این است که نقاشی کودک را به دیوار زده و در معرض دید همگان قرار دهیم.
یادمان باشد هیچگاه درباره نقاشی کودک به طور اغراق آمیز نظر ندهیم. و آن اثر را به تنها عنوان یک تلاشِ ارزشمند ارج بنهیم.

لطفا تجربیات و مشاهدات خود را از نقاشی دیواری یا نصب نقاشی کودک به دیوار،  همراه با عکس برای ما ارسال کنید. تا صمن بررسی رشد هنری کودک شما، در بخش ویژه نمایش دهیم.

اینجا

نقاشی کودک 4-6

 

چه خوب است به همان اندازه که برای تغذیه ی جسم کودک اهمیت قایل می شویم، به غذای روح او و رشد هنری کودک نیز توجه کنیم.

مواد غذایی که برای  پرورش روح کودک مورد نیاز است بسیار ساده هستند.  انواع خمیر بازی، کاغذ و لوازم نقاشی است که کودک می‏ تواند با این ابزار در تمام لحظات، به کشف دنیای درون و بیرون خود پرداخته  و شخصیت اش را کامل کند.

[mailerlite_form form_id=3]

 

اگر هنوز عضو شبکه های اجتماعی ما نیستید کلیک کنید

 

#مراقب کودکی کودکمان باشیم.

                                                                                        

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازپرداخت